Záchovná stomatológia

Počas dňa sa vplyvom konzumácie jedál a nápojov za prítomnosti baktérií tvorí tenká vrstva biofilmu nazývaná povlak. Ten pokrýva celý povrch zubov no najviac sa ho vyskytuje v špárach a anatomických záhyboch zubu, na okraji výplní a ďasien a v medzizubných priestoroch. V zubnom povlaku sa vyskytujú baktérie, ktoré dokážu premieňať cukor prijímaný v potrave na agresívne kyseliny, ktoré narúšajú zubnú sklovinu a tým sa pri opakovanom pôsobení tvorí zubný kaz. Preto v súvislosti so zubným kazom hovoríme o bakteriálnom ochorení. Ak sa zubný kaz nezačne včas liečiť, začne prerastať do hlbších štruktúr zubu kde môže spôsobiť zápal a následné odumretie zubu. V takom prípade je nutné zub endodonticky ošetriť alebo musí byť takto poškodený zub odstránený.

Zubný kaz je najčastejší problém, s ktorým sa zubný lekár v ordinácii stretáva.

Jeho liečba začína použitím lokálnej anestézie, ktorá zabezpečí, že odstránenie kazu bude bezbolestné. Následne sa nasadí izolačná blana – Kofferdam – ktorá chráni pacienta pred vodou vznikajúcou pri vŕtaní a pred vdýchnutím zbytkov starých výplní. Jeho hlavnou úlohou je však vytvoriť suché pracovné pole, tzn. izolovať vlhký dych pacienta a sliny od ošetrovaného zubu. Bez nej by nebolo možné kvalitne zhotoviť novú výplň. Nasleduje samotné odstránenie kazivých hmôt a rekonštrukcia zubu do pôvodného anatomického tvaru.

Na našom pracovisku zhotovujeme výhradne “biele” fotokompozitné výplne, ktoré sa s opravovaným zubom spájajú pomocou adhezívnych systémov. Takto “nalepené” výplne oproti klasickým “čiernym” amalgámovým výplniam zabezpečujú vyššiu pevnosť zubu, šetria zubné tkanivo, ktoré by sa pri čiernej výplni inak muselo odstrániť a samozrejme pri správnom zhotovení ich v ústach nie je vidno.

Napíšte nám a my vás budeme do 24 hodín kontaktovať.