Endodoncia

Endodontické ošetrenie – ošetrenie vnútorného priestoru zubu alebo ľudovo aj ošetrenie koreňových kanálikov –  sa vykonáva vždy, keď dôjde k zápalu a odumretiu zubnej drene. Tento jav nastáva najčastejšie za prítomnosti hlbokého kazu, rozsiahlej výplne alebo po úraze zubu. Ide o zásadné ošetrenie, vďaka ktorému môže v ústach aj naďalej fungovať inak mŕtvy zub. Ošetrenie je úplne bezbolestné, nakoľko jeho súčasťou je aplikácia anestézy.

Jeho cieľom je predísť, prípadne liečiť bakteriálnu infekciu v koreňových kanálikoch. Pre úspešnú liečbu je potrebné kvalitné mechanicko-chemické vyčistenie, dezinfekcia koreňových kanálikov a ich následné hermetické zaplnenie. V niektorých prípadoch je nutné endodontické ošetrenie vykonať už pred zhotovením korunky alebo mostíka.

Ako endodontické ošetrenie prebieha?

Endodoncia je veľmi náročná na kvalitné prístrojové a materiálne vybavenie a zároveň vyžaduje maximálnu precíznosť a trpezlivosť. Aby sme dosiahli čo najvyššej možnej kvality, a tým aj úspešnosti endodontického ošetrenia, vykonáva sa toto ošetrenie za pomoci zväčšenia lupovými okuliarmi. Časové trvanie sa pohybuje od 45 minút do 2 hodín, v závislosti od počtu kanálikov a ich tvaru.

Pre zabezpečenie čistého operačného poľa používame pri ošetrení kofferdamu, latexovú blanu obopínajúcu zub a zabraňujúcu kontaminácii koreňového systému krvou či slinou. Rovnako chráni pacienta pred kontaktom s dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú na vyplachovanie kanálika. Po dôkladnom očistení, dezinfekcii a opracovaní je kanálik nutné hermeticky zaplniť. Používame sa na to špeciálne gumené čapy, ktoré sa pred zavedením do kanálika nahrejú a v mäkkej konzistencii priestorovo kanálik zaplnia.

Posledným kľúčovým krokom k funkčnej endodontickej terapie je dokonale tesniaca výplň, ktorá uzatvára vchody do koreňových kanálikov. Vďaka tomuto ošetreniu zostane váš zub naďalej vo funkcii, avšak zvýši sa jeho náchylnosť na rozlomenie. Preto by každé endodontické ošetrenie malo končiť zhotovením tzv. overlay alebo korunky na ošetrenom zube. Výrazne sa tým zníži riziko mechanického zlyhania zubu a predĺži sa jeho životnosť v ústnej dutine. Na záver sa zhotovuje RTG snímok pre kontrolu výsledného ošetrenia.

Napíšte nám a my vás budeme do 24 hodín kontaktovať.