Chirurgia

Jedným z najčastejších zákrokov v oblasti ambulantnej dentálnej chirurgie sú extrakcie zubov múdrosti.

Zuby múdrosti bývajú vplyvom viacerých faktorov často blokované v nesprávnej polohe, v čeľusti pre ne nie je dostatok miesta a svojím postavením vytvárajú hneď niekoľko problémov naraz. Ich odstránenie je nutné, a jeho včasným prevedením možno predísť poškodeniu susedného zubu. Problematické je atypické postavenie zubnej korunky a vznik hlbokého priestoru medzi zubom 7 a 8, ktorý nie je možné adekvátne čistiť.

Kvôli atypickému postaveniu zubov múdrosti môže tiež dôjsť k bolestivému prikusovaniu sliznice vnútornej strany líca s jazvením, ktoré môže viesť v extrémnych prípadoch až do nádorového zvrhnutia.

Pre nedostatok miesta sa zub múdrosti môže prerezať do ústnej dutiny len z určitej časti, zatiaľ čo zbytok zuba je stále krytý ďasnom. Vytvára sa charakteristický “vak”, v ktorom sa ukladá povlak a zbytky stravy. Vznik zápalu, opuch a bolestivosť okolia nenechá v tomto prípade na seba dlho čakať.

Odstránenie zubov múdrosti sa odporúča neodkladať až na akútnu fázu. V prípade plánovej extrakcie je výkon spojený s oveľa nižším rizikom komplikácií ako pri extrakcii s už prítomnými akútnymi problémami.

Odstránenie zubov múdrosti je ideálne v mladšom veku, kedy je samotný výkon podstatne jednoduchší ako pre zubára tak aj pre pacienta. Samozrejme, zuby múdrosti sa dajú odstrániť aj starším pacientom, všetko záleží len na predošlej podrobnej diagnostike a konzultácii s lekárom.

Napíšte nám a my vás budeme do 24 hodín kontaktovať.